Gündem

Türkiye'nin İlk 8 Ayında 205 Ton İç Fındık Satışı Gerçekleşti

Gaye Sahin
241 Görüntüleme
01.05.2024 - 14:01 | Son Güncelleme: 01.05.2024 - 14:01
Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük, 2023-2024 ihracat sezonunun ilk 8 ayında Türkiye'nin 205 bin ton iç fındık sattığını açıkladı.
Türkiye'nin İlk 8 Ayında 205 Ton İç Fındık Satışı Gerçekleşti

Giresun Ticaret Borsası'nın aynı zamanda başkanlığını yürüten Hamza Bölük, 1 Eylül 2023'te başlayıp 31 Ağustos 2024'te sona erecek olan ihracat sezonu hakkında bilgi verdi. 

Önceki sezon 294 bin ton fındığın yurtdışına satıldığını belirten Bölük, "Bu yılki ihracatımızın da benzer seviyelerde olmasını öngörüyoruz. 21 Nisan itibarıyla zaten 205 bin ton iç fındık satışı gerçekleştirdik. Sezon sonuna kadar 80-85 bin ton daha fındık ihraç etmeyi hedefliyoruz ve bu sayede 1,8 ila 2 milyar dolar arasında bir gelir elde etmeyi umuyoruz." ifadelerini kullandı.

Bölük, Türk fındık ihracatçılarının satış miktarlarını ve elde edilen gelirleri artırma hedefine dikkat çekerek, "İhracat sezonu şu ana kadar planlandığı gibi ilerliyor. Umarız ki ihracatımız ve gelirimizde artış olur. Bunu sağlama adına çalışmalarımız, girişimlerimiz devam ediyor." dedi. 

Çikolata tüketimi düştükçe fındık tüketimi de azalıyor

Hamza Bölük, çikolata sektöründe yaşanan gelişmeleri ve kakao fiyatlarındaki artışı dikkatle izlediklerini ifade etti. Fındığın çikolata üretiminde kakao kadar önemli bir ham madde olduğunu vurgulayan Bölük, mevcut durumu şu sözlerle açıkladı:

"Çikolata üretiminde kakao kaynaklı ciddi sorunlar var. Kakao fiyatının artmasıyla birlikte çikolata fiyatlarında da ciddi bir artışa yol açıyor. Bu artış da çikolatanın tüketimini azaltıyor. Sonuçta ticaret kendisine arz ve talepte bir denge oluşturur. Fiyat yüksek olunca tüketim azalıyor. Bu durum da ihracatımızı olumsuz etkiler. Çikolata tüketimi azaldığı zaman fındığın tüketimi de otomatik olarak azalacaktır. Bu da ihracatımızı olumsuz etkiler tabii ki."

Ordu İli ve İlçeleri Haber Merkezi

Yorum Yazın

Yorum yazarak topluluk kurallarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.