Ekonomi

Tarım Sektörüne Yönelik Kredi Esasları Netleşti

Gaye Sahin
158 Görüntüleme
01.05.2024 - 15:16 | Son Güncelleme: 01.05.2024 - 15:16
Bitkisel ve hayvansal üretimde 300 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimiyle verilen kredinin yüzde 70'i akaryakıt, veterinerlik hizmetleri, yem, ilaç, aşı, gübre, tohum, fide gibi tarımsal girdiler için, yüzde 30'u ise nakit olarak kullanılabilecek.
Tarım Sektörüne Yönelik Kredi Esasları Netleşti

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, "Tarımsal Üretime Dair Faiz/Kar Payı Destekli Yatırım ve İşletme Kredisi /Finansmanı Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları" başlıklı tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girdi. 

Yeni düzenlemeye göre, üreticiler bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetlerinde kullanacakları 300 bin liraya kadar olan yüzde 100 faiz indirimli kredinin yüzde 70'ini akaryakıt, veterinerlik hizmetleri, yem, ilaç, aşı, gübre, tohum, fide gibi tarımsal girdiler için ayni şeklinde, yüzde 30'unu ise nakit olarak kullanabilecekler. Üretim planlaması yaparak üreten üreticiler yüzde 20, Bakanlık tarafından belirlenen tip sözleşmelerle sözleşmeli üretim yapan gerçek ve tüzel kişiler ise yüzde 15 ek faiz/kar payı indirimi elde edebilecek.

Hastalıktan ari işletmeler ve sağlık sertifikası almayı hedefleyen hayvancılık işletmelerine, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından %70 ile %100 arasında değişen oranlarda faiz/kar payı indirimi uygulanacak. Ayrıca, yeni kurulan seralar, kapalı bitkisel üretim alanları, mantar üretim tesisleri ve meyve bahçeleri için Bakanlık birimlerince onaylanmış uygunluk belgeleri aracılığıyla kredi kullanımı sağlanacak.

Araştırma ve Geliştirme Destek Programı kapsamında, Bakanlık tarafından desteklenen tarımsal AR-GE firmaları ve girişimciler, %50 faiz/kar payı indirimli yatırım ve işletme kredi/finansmanından faydalanabilecek.

Biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele amacıyla kullanılan, mikrobiyal ve aminoasit içerikli organik gübreler, organomineral gübreler, biyogaz atığından elde edilen fermente gübre üretim tesisleri için kredi/finansman imkanı sunulacak.

Yeni yatırımlar için sağlanacak kredi/finansmanlarda, tarım dışı ve/veya tarımsal yapı izinlerinin alınmış olması gerekecek.

Ordu İli ve İlçeleri Haber Merkezi

Yorum Yazın

Yorum yazarak topluluk kurallarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.