Gündem

Samuray Arıları, Kahverengi Kokarca ile Mücadelede Doğaya Bırakılacak

Gaye Sahin
184 Görüntüleme
01.05.2024 - 12:42 | Son Güncelleme: 01.05.2024 - 12:42
Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, özellikle Karadeniz Bölgesi'nde fındık dahil yüzlerce bitki türüne zarar veren istilacı "kahverengi kokarca" ile mücadele için "samuray arısı" yetiştiriyor. Enstitü tarafından üretilen 150 bin arı, önümüzdeki günlerde Türkiye genelinde 30 ilde doğaya bırakılacak.
Samuray Arıları, Kahverengi Kokarca ile Mücadelede Doğaya Bırakılacak

2021 yılında Samsun'da Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesinde açılan Biyolojik Mücadele Laboratuvarı, kahverengi kokarca ile savaş yöntemlerini geliştiriyor. Bu laboratuvarda, fındık, kivi, Trabzon hurması, turunçgil, elma, armut, şeftali, böğürtlen, üzüm, mısır, fasulye, biber, domates, kabak ve hıyar gibi 300'den fazla sebze ve meyve türüne zarar verebilen kahverengi kokarca popülasyonunu kontrol altına almak amacıyla trissolcus japonicus (samuray arısı) yetiştiriliyor. 2023 yılında üretilen 20 bin arı Artvin ve Rize'de doğaya bırakıldı. Bu yıl ise 150 bin samuray arı, Türkiye genelinde 30 farklı ilde doğal ortama salınacak.  

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün Entomoloğu Mustafa Kılıç, yaklaşık üç yıldır yürüttükleri kahverengi kokarca ile mücadele çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kılıç, "Yaklaşık 3 yıldır kahverengi kokarca mücadelesinde görev almaktayım. 2021 yılında laboratuvarın yapılmasıyla birlikte hem o tarihten itibaren biyolojik mücadele ajanlarının yetiştirilmesini hem de bölgedeki popülasyon takibi çalışmalarını yürütmekteyiz. Projemizin amacı şu an tüm dünyada istilacı tür durumunda bulunan kahverengi kokarca ile mücadele etmek, popülasyonunu azaltmak ve ekonomik zarar eşiğinin altına düşürmektir. Burada önemli olan husus üreticilerimizin minimum hasarla bu süreci atlatmasıdır. Şu anda çok ciddi derecede tüm dünyada salgın bulunmaktadır. Bu mücadeleye en hızlı reaksiyon gösteren ülkelerden biri olan Türkiye hem biyolojik hem kimyasal hem de diğer mücadele yöntemlerini bir arada kullanarak çiftçilerimizin her zaman yanında olmaktadır. Bununla birlikte sürekli saha çalışması yürütmekteyiz. TAGEM, Gıda Kontrol, İl Tarım ve Orman Müdürlükleri birlikte bu çalışmaları birlikte yürütmekteyiz.

Bizde yine her hafta ekip arkadaşlarımız bölünerek Artvin, Ardahan, Trabzon, Rize, Ordu, Sinop bütün Karadeniz Bölgesi, bununla birlikte diğer enstitülerle birlikte Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Ege Bölgelerinde popülasyon takibini yapmaktayız. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak böceğin tüm ülkede olduğunu düşünerek hareket etmekteyiz. Bulunmadığı yerlerde bile hem mücadele hem de popülasyon yöntemlerini araştırmaktayız. Halk arasında 'samuray arıcığı' olarak bilinen yaklaşık 20 bin civarında parazitoit arılarımız 2023 yılında Artvin ve Rize bölgelerinde salındı. 2024 yılında 150 bin arı 30 ilde salınımı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda bakanlığımız çok ciddi efor sarf etmektedir. Bizler de yoğun çaba harcıyoruz. Gelecek yıl da yaklaşık 150 bin arının 2024’te salınan yerlere salınımı ile devam edecektir" dedi.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Entomoloğu Mustafa Kılıç, samuray arısı üzerine önemli bilgiler paylaştı. Kılıç, "Samuray arısı, 1 ile 2 milimetre boyutlarında olup, insanlar veya hayvanlar için hiçbir zararı bulunmayan bir türdür. Aynı zamanda bal üretimine de tehdit oluşturmamaktadır," dedi. Parazitoit arıların özellikle Doğu Karadeniz'deki fındık bahçelerine salındığını belirten Kılıç, bu bölgedeki yoğunluğun seçimlerini etkilediğini söyledi. İlerleyen zamanlarda diğer bölgelerde de salımların yapılacağını ifade etti. Tarım ve Orman Bakanlığı, dünya genelinde büyük zararlar veren kahverengi kokarcayla mücadelede yoğun çaba sarf ediyor. Kılıç, mücadelede çiftçi ve vatandaşlara da önemli görevler düştüğünü vurgulayarak, evlerde ve bahçelerde görülen zararlı böceklerin imha edilmesinin süreci hızlandıracağını ve başarı şansını artıracağını belirtti. Doğru bilgi için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıklamalarının takip edilmesini önerdi.

 

Ordu İli ve İlçeleri Haber Merkezi

Yorum Yazın

Yorum yazarak topluluk kurallarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.