Gündem

Ordu İle Birlikte 50 İl Bu Yolu Bekliyor!

Gülsüm
62 Görüntüleme
10 Kasım 2023 11:00
Son Güncelleme: 10 Kasım 2023 11:00
Ordu’da meydana gelen heyelanlar nedeniyle 50 ili dolaylı olarak ilgilendiren ve ulaşıma kapanan Karadeniz-Akdeniz yolu için geri sayım başladı. Köprü yapımı için başlayan çalışmalarda sona yaklaşıldı.
Ordu İle Birlikte 50 İl Bu Yolu Bekliyor!

Karadeniz’in kapılarını İç Anadolu ve Akdeniz’e açan, Ordu’dan Akdeniz’e ulaşımı sağlayan yol üzerindeki Darıcabaşı Tüneli mevkiinde Çağlayan Deresi’nin menfezleri, yoğun su akışına dayanamayarak çökmüştü. Heyelan nedeni ile bir bölümü trafiğe kapanan Karadeniz-Akdeniz Yolu’nda başlayan onarım çalışmaları ise devam ediyor. İlk olarak çöken nokta ve tünelin ağzı güçlendirilirken, alanda geniş çaplı temizlik yapıldı. Ulaşım, 60 metre uzunluğunda, 25 metre yüksekliğinde 2 açıklıklı köprü ile sağlanacak.
Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde, ilk etapta 60 metre uzunluğunda ve 12 metre ayak yüksekliğinde köprü yapılması planlanan alanda, köprü ayağının geleceği zemin yumuşak olduğundan dolayı bu mesafe uzatıldı. Köprü ayağının toplamda 35 metre yüksekliğe ulaştığı alanda ulaşım, 60 metre uzunluğunda 2 açıklıklı köprü ile sağlanacak.

"ALTERNATİF GÜZERGAH ELVERİŞLİ DEĞİL!"
Mesudiye ilçesine bağlı Dursunlu Mahallesi’nin Muhtarı Muzaffer Demircan, heyelan nedeniyle çöken yolun aktif olarak kullanıldığını söyledi. İnsanların bu yolun yapılmasını beklediklerini kaydeden Demircan, “ Hava şartları kötüleştiğinde buranın yerine kullandığımız alternatif güzergah elverişli olmayacak. Bu yolun çok bağlantısı da var. O nedenle hızlı bir şekilde ulaşıma açılması bizler için de iyi olacak” diye konuştu. 
Vatandaşlar yolu kullanamadıkları için zorluk çektiklerini, buranın yapılmasını sabırsızlıkla beklediklerini söylediler.

Yorum Yazın