Gündem

Fındık Bahçelerinde Kokarca Alarmı

Gaye Sahin
139 Görüntüleme
30.04.2024 - 12:40 | Son Güncelleme: 30.04.2024 - 12:40
Tarım uzmanları, çiftçilere fındık bahçelerinde zararlı böceklerle etkili bir mücadele başlatmaları konusunda uyarıyor. Kokarca, fındık meyvelerine zarar vererek kalite kaybına neden olabilir. Çiftçiler, bahçelerini düzenli olarak kontrol ederek ve gerektiğinde ilaçlama yaparak zararlıları önlemeye çalışacaklar.
Fındık Bahçelerinde Kokarca Alarmı

Son yıllarda bölgemizde ortaya çıkan ve özellikle fındık için büyük bir tehdit oluşturan Kahverengi Kokarca, tarımsal üretimde 300'e yakın bitki türüne (fındık, elma, armut, kivi, biber, domates vb.) zarar veren polifajik bir türdür. Bu zararlı, mücadele edilmediğinde fındık bahçelerinde verim ve kalite kaybına yol açabilir; bu kaybın %50'ye kadar ulaşabileceği tahmin edilmektedir. Her seferinde 28 yumurta bırakan zararlı, bir sezon boyunca 3 bin yumurta üretebilir. Fındık yeşil kokarcasına benzer şekilde zarar verir. 

Çiftçilerimizin bahçelerini sık sık kontrol etmeleri önemlidir. Mayıs ortası ve Haziran başında kışlamış erginlere karşı, Temmuz başı ve Ağustos başında ise nimflere ve yeni nesil erginlere karşı ilaçlı mücadele yapılmalıdır.

İlaçlama öncesinde zararlıların yoğunluğu ölçülmelidir. Bunun için fındık ocakları altına 3x3,5 metre boyutunda bir çarşaf gerilerek darbe metoduyla çarşafa düşen böcekler sayılmalıdır. 10 ocaktan 1 veya daha fazla ergin Kokarca bulunan bahçelerde, etkili ruhsatlı Bitki Koruma Ürünleri (25 g/l Deltamethrin-EC ve 100 g/l Bifenthrin EC gibi) tercih edilmelidir.

İlaçlama yüzey ve yeşil aksam ilaçlaması şeklinde yapılmalıdır. Ayrıca, ilaçlama öncesinde arıcıların arılarını ilaçlama alanlarından uzaklaştırmaları gerekmektedir.

Ordu İli ve İlçeleri Haber Merkezi

Yorum Yazın

Yorum yazarak topluluk kurallarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.