Ekonomi

CHP, Meclis'e '' Asgari Ücrete Her Üç Ayda Bir Zam'' Teklifi Sundu

Gaye Sahin
146 Görüntüleme
30.04.2024 - 09:30 | Son Güncelleme: 30.04.2024 - 09:30
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret konusunda ara zam yapılmayacağını sık sık dile getirirken, CHP'den bu konuda önemli bir adım atıldı. CHP, Meclis'e, asgari ücretin her 3 ayda bir artırılmasına yönelik bir teklif sundu. Teklif kapsamında ayrıca en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine yükseltilmesi önerisi de bulunuyor.
CHP, Meclis'e '' Asgari Ücrete Her Üç Ayda Bir Zam'' Teklifi Sundu

Enflasyonun beklenen düzeyde azalmaması, 17 bin 2 lira olan asgari ücretle geçinmeye çalışan işçilere zorluklar yaşatıyor ve ara zam beklentileri artıyor. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, son açıklamalarında ara zammın yapılmayacağını yineledi. Buna karşılık, CHP Meclis'e asgari ücretin her üç ayda bir enflasyon oranında artırılması yönünde bir teklif sundu. 

2024 yılı için belirlenen asgari ücretin yıl boyunca geçerli olacağı ve ek zam yapılmayacağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Işıkhan tarafından daha önce ifade edilmişti. Ancak sürekli artan yaşam maliyetleri, bu konunun tekrar ele alınmasını zorunlu kıldı. CHP'nin Meclis'e sunduğu teklif, asgari ücretin üç ayda bir enflasyon oranında artırılmasını öneriyor. CHP grup başkanvekilleri Ali Mahir Başarır, Murat Emir ve Gökhan Günaydın tarafından sunulan yasa teklifi, çalışanların alım gücündeki düşüşe dikkat çekiyor.

Teklifte, emekli maaşlarının da asgari ücret seviyesine yükseltilmesi ve esnaflar için prim yükünün Hazine tarafından yarı yarıya karşılanması gibi düzenlemeler yer alıyor. Bu önerilerle, gelir düzeyi düşük vatandaşların ekonomik baskılar altında daha fazla ezilmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ordu İli ve İlçeleri Haber Merkezi

Yorum Yazın

Yorum yazarak topluluk kurallarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.